niedziela, 14 sierpnia 2016

Zamek Krzyżtopór

Dzień dobry wszystkim. 
Chcę przedstawić wam projekt nad którym właśnie pracuję. Z okazji 1050 rocznicy chrztu Polski przedstawię wam co jakiś czas najstarsze zabytki znajdujące się w pobliżu mojego miasta. Powinnam zacząć od Krzemionek, ale to było w okresie neolitu, potem Opatów, ale tam trwa remont kolegiaty. Zaczynam od zamku Krzyżtopór, niedaleko Opatowa. Była to największa budowla pałacowa w Europie przed powstaniem Wersalu. Zbudowany w latach 1620 - 1644 przez wojewodę Krzysztofa Ossolińskiego. W bramie głównej wmurowany jest krzyż i topór.  Zamek miał tyle okien ile dni w roku, pokoi tyle ile tygodni, sal wielkich tyle ile miesięcy, cztery narożne baszty odpowiadały liczbie kwartałów. Zamek został spalony w 1770r. przez wojska rosyjskie w czasie obrony przez zwolenników Konfederacji Barskiej. 90% murów i 10% sklepień zachowało się do dzisiaj. Informacje z Wikipedii. Zamek do dzisiaj robi ogromne wrażenie.  Stanie na murach obronnych dla ludzi bez lęku wysokości a ja jeszcze kilkanaście lat temu przejeżdżałam po nich rowerem. Chciałabym  aby każda z was znalazła  jakiś fragment historii w swojej okolicy i pochwaliła się nim. Na pewno warto.
10 komentarzy:

 1. Okazały!Zawsze podziwiam dawnych właścicieli, możnych, władców za ich konsekwencję w symbolice. Tak jak napisałaś- okien tyle ile dni w roku itd. Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne miejsce, piękny zamek!!!
  moc uścisków:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Robi wrażenie - warto takie miejsca upowszechniać!
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Krzyżtopór to jedno z moich ulubionych miejsc , fajnie , ze coś się zaczęło w końcu dziać w kwestii zabezpieczenia ruin.

  OdpowiedzUsuń
 5. Byłam i z przyjemnością wspominam pobyt na zamku jak i okolicy. Pozdrawiam Ania

  OdpowiedzUsuń
 6. kocham stare zamczyska...
  Krysiu... fajny pomysł ... spróbuję i ja coś napisać w niedalekiej przyszłości
  pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawy pomysł. Post jest bardzo interesujący, zamek nadal robi ogromne wrażenie. Serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Wspaniałe miejsce do odwiedzenia !
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. Piękny zamek, wizyty w nim nie zapomnę!

  OdpowiedzUsuń